Cowra Motorcycle Racing Club - Dirt Track & Longtrack usually on the last Sunday of each month
Home



ROUND 4 - CLUB CHAMPIONSHIP

SUNDAY 28 AUGUST 2016
DIRT TRACK

Gates Open 7.30 am - Sign-On 8-9am
Practice 9.30 am

_____________________________________________________________

CONGRATULATIONS MATT GILMORE
U16250cc WORLD SPEEDWAY CHAMPION

Big Congratulations from Cowra Motorcycle Racing Club to Matt Gilmore, crowned U16 250cc World Champ at Gustrow, Germany. You have done the club proud again.

_________________________________________________________________________

MATT GILMORE COMPETING 
IN 2016 FIM U16 85cc YOUTH GOLD TROPHY IN SWEDEN
 
Cowra speedway ace Matt Gilmore is currently in Sweden preparing for the FIM 85cc Youth Gold Trophy.

Matt will ride on Saturday afternoon in his Semi Final looking for a top 8 placing out of the 16 riders in the field. This will take him through to the final to be held that night, up dates will be posted on this page when they come to hand. All the best from the club Champ.

Matt Gilmore in action
______________________________________________________________________________________

Unfortunately, due to the amount of rain and the condition of the complex
the meeting set down for this Sunday 26 June has been postponed.
 
A suitable date will be posted on the website and Club’s facebook page asap.

ROUND 3 - CLUB CHAMPIONSHIP
Dirt track

SUNDAY 26 JUNE 2016 - postponed

Gates Open 7.30 am - Sign-On 8-9am
Practice 9.30 am
________________________________________________________________

Aerial View - Woodstock Park Speedway

  
_______________________________________________________________________________________

The Club would like to thank Cowra Council
 for their support through the Cowra Community Grant Program. 
Great new sign, designed and constructed by Matt Ford of the Signage Company,
 at the entrance of Woodstock Park Speedway

______________________________________________ __________

MEETING SUNDAY 24 APRIL 2016
POSTPONED DUE TO LACK OF WATER
Round 2 - Now Sunday 29 May 2016
_________________________________________________________________

2016 Calendar

Membership Renewal/Practice Day – Sunday 6 March
Round 1 – Sunday 3 April - Longtrack
Round 2 – Sunday 24 April (postponed)
Speedway Practice Weekend - Saturday 7 & Sunday 8 May
Round 2 – Sunday 29 May - Dirt Track
Round 3 – Sunday 26 June
Round 4 – Sunday 31 July
Round 5 – Sunday 28 August
Round 6 – Sunday 18 September
Annual Presentation Night – Date & Venue TBA 

2016 Membership Form
___________________________________________________________________

















Todd Kurtz 1st, Darcy Ward & Brady Kurtz 2nd

  2016 D-Dub #43 Cup
(Darcy Ward Benefit Meeting

1st  Todd Kurtz (Cowra)
2nd  Brady Kurtz (Cowra)
3rd Rohan Tungate
4th Tyson Nelson


_____________________________________________________________________________________

2016 Australian U16
125cc Speedway Champion
MATT GILMORE

Sidewinders, Gillman
Friday 29 January 2016

2nd Brayden Mcguinness
3rd Keynan Rew
4th Jack Norman
  
2016 Australian U16
125cc Best Pairs

2nd NSW Team 
Matt Gilmore & Maurice Brown





_______________________________________________________________________________________

 2016 Australian Speedway Champion
BRADY KURTZ

Round 1 - Kurri Kurri
Round 2 - Undera
Round 3 - Gillman
Round 4 - Mildura


2nd - Sam Master
3rd - Max Fricke
4th - Rohan Tungate

___________________________________________________________________________________________


2015 ANNUAL PRESENTATION NIGHT
SATURDAY 28 NOVEMBER 2015
Cowra Services Club
Full Results - click here

Congratulations to the Major Award Winners

Junior Club Champion - Maurice "Moz" Brown
Senior Club Champion - Damien Grabham
Club Person of the Year - Kym Dawes & Sue Kurtz


2015 JUNIOR CLUB CHAMPION
MAURICE "MOZ" BROWN
with proud parents Terrie & Jeff 

  


Club Person of the Year
Sue Kurtz & Kym Dawes

Junior Club Champion
Maurice Brown






















Joe Dawes Winner & 
Kyle Bohanna Runner Up
Jnr 200-250cc 13-U16 yrs
  Andrew Smith Winner &
Troy Henry
Unlimited 2 Stroke


________________________________________________________________________________________

MATT GILMORE
2015 NSW U16 250cc SPEEDWAY CHAMPION
Kurri Kurri - November 2015

_______________________________________________________________________________________


2015 SPEEDWAY U21 WORLD CUP TEAM

Brady Kurtz (NSW), Jack Holder (NSW), Max Fricke (VIC) & Nick Morris (QLD)
with Australian Team Manager Mark Lemon

1st Poland, 2nd Denmark, 3rd Australia, 4th Germany

  

  


World U21 Team Cup - Mildura
Saturday 31 October 2015


Brady Kurtz - Australia (Blue), Denmark (Red), Poland (Yellow) and Germany (White)


_______________________________________________________________________________________


WORK BEGINS ON NEW SPEEDWAY TRACKS AT WOODSTOCK PARK SPEEDWAY

 
_______________________________________________________________________________________
TOM DRANE
2015 AUSTRALIAN JUNIOR LONGTRACK CHAMPION
Tamworth on Saturday 3 & Sunday 4 October 2015

65cc 2 Stroke 7 - Under 9 Years & 85cc 4 Stroke 7 - Under 11 Years

_______________________________________________________________________________________
MATT GILMORE
2015 NSW U16 125cc SPEEDWAY CHAMPION
Tamworth on Saturday 12 September 2015

  
_______________________________________________________________________________________


MATT GILMORE
2015 FIM 250cc SPEEDWAY YOUTH WORLD CUP

Lamothe, France on Sunday 9 August 2015


Matt celebrating with the Aussie boys in Swindon, England
L-R Back - Justin Sedgman, Sam Masters, Matt, Scott Gilmore, Todd Kurtz, Scott Brown (GM Aust), Craig Watson  Front - Steve Kurtz & Lenny Hodder
_______________________________________________________________________________________

JOE DAWES
NSW Track Champion
Barleigh Ranch - August 2015

Joe Dawes in full flight
_______________________________________________________________________________________
MATT GILMORE & MOZ BROWN
Roy Thomsen Memorial - 125cc Speedway
Kurri Kurri - 13 June 2015

1st Matt Gilmore, 2nd Moz Brown
_______________________________________________________________________________________

ZACH COOK & TOM DRANE
NSW Junior Dirt Track Champions
Gunnedah NSW - 6 & 7 June 2015


Zach Cook
1st - 100-150cc 2 Stroke/200-250cc 4 Stroke 13-U16 Years


  
Tom Drane
1st - 65cc 2 Stroke 7-U9 Years
2nd - 85cc 4 Stroke 8-U11 Years
___________________________________________________________________________________________

CONGRATULATIONS BRADY KURTZ ON QUALIFYING FOR WORLD U21 FINALS

Brady qualified for the World Under 21 Finals at a meeting held at Pardubice, Czech Republic on Friday 29 May 2015.

The Under 21 World Final will be decided over three meetings in Lonigo (Italy) 11 July, Lubin (Poland) 15 August and Pardubice (Czech Republic) 19 September 2015
_______________________________________________________________________________________

Kick Start/5 Hour - Saturday 25 April
10.30 am for 11.00 am start
Booking Essential - Please contact Race Secretary on 0428 424 611 
Please note:  Canteen will not be available on Saturday
________________________________________________________________________________________

2015 Cowra MRC Calendar
Click here for detailed Calendar
Practice Day / Membership Renewals - Sunday 1 March
Round 1 - 22 March
Round 2 - 26 April - Postponed to 17 May 
Round 3 - 21 June
Round 4 - 26 July
Round 5 - 30 August
Round 6 - 18 October
Presentation Night - Saturday 28 November 2015


PLEASE NOTE:  CLUB MEMBERSHIPS HAVE TO BE PAID BEFORE 1ST CLUB DAY

_________________________________________________________________________________________________
FOR SALE
RMZ450 - $6,500 AS NEW
Mob 0415 480 160 - set up for Dirt Track, lots of extras
________________________________________________________________________________________________

2014 AUSTRALIAN U16 SPEEDWAY CHAMPIONSHIPS
MATT GILMORE
Ipswich Speedway - 24 & 25 January 2015
Congratulation to Matt 
3rd in Australian U/16 250cc
4th in Australian U/16 125cc
4th in Australian U/16 125cc pairs with James Pearson 

________________________________________________________________________________________________

2014 NSW OPEN SPEEDWAY SOLO CHAMPION -
BRADY KURTZ
Kurri Kurri Speedway - 6 December 2014


_____________________________________________________________________________________

2014 ANNUAL PRESENTATION NIGHT
SATURDAY 29 NOVEMBER 2014

Congratulations to the Major Award Winners

Club Person of the Year - Kirsty Pollard
Junior Club Champion - Josh Dominello
Senior Club Champion - Grant Charnock


  L-R  Josh Dominello - Junior Club Champion
Kirsty Pollard - Club Person of the Year and
Broc White (on behalf of Grant Charnock) - Senior Club Champion

Jack & Joe Dawes
1st & 2nd - 200-250cc 4 Stroke 13-U16 Yrs
1st & 2nd - 100-150cc 2 Stroke & 200-250cc 4 Stroke 13-U16 Yrs

Josh Dominello & Kelsey Pollard
1st & 2nd - 85cc 2 Stroke & 150cc 4 Stroke 9-U12 Yrs
1st & 2nd - 85cc 2 Stroke & 150cc $ Stroke Big Wheels 11-U16 Yrs

Andrew Smith1st - Unlimited 2 Stroke

 

Steve Croker & John Ewing
1st & 2nd - Classics Unlimited


 

___________________________________________________________

2014 AUSTRALIAN U19 LONGTRACK CHAMPION
BEN COOK
Tamworth - 22 November 2014


  Ben Cook in action

________________________________________________________

2014 NSW U21 SPEEDWAY SOLO CHAMPION
BRADY KURTZ
Kurri Kurri - 15 November 2014

  1st Brady Kurtz - Cowra NSW
2nd Jack Holder - NSW
3rd Max Fricke - Vic
4th Jye Etheride - NSW


  
2014 NSW U16 250cc SPEEDWAY SOLO CHAMPION
MATT GILMORE
Kurri Kurri - 15 November 2014


  1st Matt Gilmore - Cowra NSW
2nd - Brodie Eves - Qld
3rd Kane Lawrence
4th Zach Cook - Cowra NSW

  
________________________________________________________

2014 PENTRIE AUSTRALIAN LONGTRACK MASTERS
Bathurst Showground - 8 November 2014

Congrats to Cowra MRC members

Thomas Duggan
1st   Pro 250 & Pro 450
2nd   Pro Open & Under 19's
3rd   2 Stroke Unlimited

Ben Cook
3rd   Under 19's

Damien Grabham
1st - Over 35's


Todd Kurtz
1st   2 Stroke Unliminted


Steve Croker
1st   Evolution

Steve McDonald
2nd   Evolution


   
JUNIORS
Matt Gilmore
1st   85cc 2 Stokre - 150cc 4 Stroke 13-U16
1s   125cc 2 Stroke & 250cc 4 Stroke 13-U16
Zach Cook
2nd 125cc 2 Stroke & 250cc 4 Stroke 13-U16

Joe Dawes
3rd 125cc 2 Stroke & 250cc 4 Stroke 13-U16

__________________________________________________________________________________________

2014 PENRITE AUSTRALIAN LONGTRACK MASTERS
Saturday 8 November 2014 - Bathurst Showground
__________________________________________________________________________________________

With regret the Club has had to cancel
the Junior Speedway meeting due to lack of entries

125cc Junior Speedway Meeting
GM AUSTRALIA COUNTRY CHALLENGE 
SATURDAY 11 OCTOBER 2014
Woodstock Park Speedway, Purcell drive, Woodstock
Two Meetings - Individual & Pairs Meeting

__________________________________________________________________________________________

NSW U16 125cc SPEEDWAY CHAMPIONSHIP
Somersby - 20 September 2014

Congratulations Matt Gilmore

1st  Matt Gilmore (Cowra)
2nd Keenan Rew
3rd  Cordell Rodgerson
4th  Kyle Hall

  
__________________________________________________________________________________________


Matt Gilmore & Todd Wiltshire

2014 Todd Wiltshire Cup
Kurri Kurri - Saturday 13 September

1st     MATT GILMORE
2nd  Jedd List
3rd   Jimmy Jones
4th   Cordell Rodgerson
Mick Holder congratulating
Matt Gilmore  
__________________________________________________________________________________________

NSW SENIOR DIRT TRACK CHAMPIONSHIPS
Lone Pine West Wyalong
SATURDAY 6 SEPTEMBER 2014

Ben Cook 
NSW Under 19 Champion
  Thomas Duggan
NSW Pro 250 Champion
_________________________________________________________________________________________

2014 WEST WYALONG CUP
Lone Pine West Wyalong
Sunday 7 September 2014

Congratulations to the boys

Ben Cook - 1st Pro 250 & 3rd Pro Open 

Jack Dawes - 2nd 200 - 250cc 4 Stroke & 2nd West Wyalong Cup.

_________________________________________________________________________________________

2014 THE REDLOH CUP (Chris Holder Cup)
Saturday 30 May 2014 - Somersby NSW

1st - Matt Gilmore (Cowra)
2nd  - Billy Van Eede
3rd - Zach Cook (Cowra)
4th - Cordell Rogerson
Karen Holder and Mick Holder congratulating 
Redloh Cup winner - Matt Gilmore

Moz Brown - Encouragement Award

Karen & Mick Holder with Redloh Cup placegetters
L-R 4th - Cordell Rogerson, 3rd - Zach Cook,
1st - Matt Gilmore, 2nd - Billy Van Eede
Matt Gilmore
________________________________________________________________________________________

RAY & JOAN SANSON SPIRIT OF SPEEDWAY 
Saturday 5 May 2014 - Somersby NSW


1st - Matt Gilmore (Cowra)
2nd - Jimmy Jones
3rd - Cordell Rogerson
4th - Bill Van Eede

Encouragement Award - Moz Brown


Back - Matt GilmoreFront - Billy & Moz Brown
_________________________________________________________________________________________

  
MD STEEL FABRICATION & FORBES POWDERCOATING 
2014 AUSTRALIAN JUNIOR DIRT TRACK CHAMPIONSHIPS
Woodstock Park, Purcell Drive, Woodstock NSW 2793
SATURDAY 19 & SUNDAY 20 APRIL 2014 (EASTER WEEKEND)
FULL RESULTS - VISIT MY LAPS

Congratulations boys
Zach Cook 
1st- 100-150cc 2 Stroke & 200-250cc 4 Stroke 13 - Under 16 Years
3rd - 100-150cc 2 Stroke 13 - Under 16 Years
3rd - 200-250cc 4 Stroke 13 - Under 16 Years

Jack Dawes
1st- 200-250cc 4 Stroke 13 - Under 16 Years

Tom Drane
2nd - 85cc 4 Stroke Modified 7 - Under 10 Years
3rd - 65cc 7 - Under 9 Years

Josh Dominello
2nd - 85cc 4 Stroke Modified - 10 - Under 14 Years

Leon Kelly Sports Photography will be attending Championships - orders taken on the weekend
Contact Information, Leon Kelly, St Georges Basin, 2540  0410 739 340 (Mobile)



BOOK ACCOMMODATION NOW - VISIT www.cowratourism.com.au


SPONSORS
Forbes Powdercoating 
MD Steel Fabrication 
Spot On Irrigation 
Holmwood & Cowra Wreckers
Breakout River Meats
Imperial Hotel 
Skinners Butchery
Hotondo Homes
Cowra Meat Processors 
Neverfail Water Cowra
Cowra Carpet Cleaning
Waugoola Motors  
Mick Cook Roofing 
Central West Credit Union
Cowra Trophies  
Cowra Bus Service
L.E.S.  
White Race Tuning
Cowra Motors  
Beecher Wool 
Cowra Motorcycles 
Andrew Broad Concreting 
Country Gardens
Countryman Motor Inn  
Hutcheon & Pearce
Sovereign Inn
New Holland Machinery
Brook's Beds R Us 
Light Roofing Services 
Cowra Fitness Centre
Cowra BP Depot
Lachlan Steel Industrial Sup
Cowra Services Club
Bryants Concrete
All Service Motors
Martins Bi-Rite Electrical
MTH Electrical Services
Cowra Guardian
Signs R Us 
Repco Cowra
Mr Embroidery Cowra 
Frenchs Store 
Scott Brown Flooring 
Choices Flooring by Brights 
Cowra Factory Seconds 
Bunnings Cowra 

 
                                                      
__________________________________________________________________________________________

2014 Australian U16 125cc Pairs/Teams Championship
Pinjar Park, Perth

1st - Jaimon Lidsey / Declan Adams (Vic)
2nd - Matt Gilmore (NSW) / Keynan Rew (Qld)
3rd - Luke Bacskai / Brayden McGuiness (SA)

Matt Gilmore (NSW) and Keynan Rew (Qld)
  
Matt Gilmore in action in the Aust U16 Pairs
at Pinjar Park, Perth

__________________________________________________________________________________________


  CONGRATULATIONS
MATT GILMORE
2nd - 2014 Australian U16 
125cc Speedway Solo Championships
Pinjar Park, Perth

1st Jaimon Lidsey (Vic)
2nd Matt Gilmore (NSW)
3rd Declyn Adams (Vic)
________________________________________________________________________________________

Above & Below - Cowra MRC's Matt Gilmore



Below - Line up for 2014 Australian Under 16 125cc
Speedway Solo Championships
Pinjar Park, Perth



  
_______________________________________________________________________

2013 JASON CRUMP CLASSIC INVITATIONAL
Kurri Kurri Speedway - Boxing Day - 26 December 2013

 NSW 1-2-3
1st Chris Holder
2nd Jason Doyle
3rd Brady Kurtz


__________________________________________________________________________________________

GOSFORD SHOWGROUND SPEEDWAY DATES

International Solo Motorcycle Racing and Sidecars - Click here

Friday, 27 December 2013 - Saturday, 25 January 2014
____________________________________________________________

2013 NSW Open Speedway Solo Championship
Kurri Kurri Speedway - 7 December 2013


Congratulations to Brady Kurtz - 2013 NSW Speedway Champion
& Todd Kurtz 4th

1st - Brady Kurtz
2nd - Jack Holder
3rd - Rohan Tungate
4th - Todd Kurtz
No 1 - Brady Kurtz

BKR - Sponsors
Scott & Pete Brown

 __________________________________________________________________________________________

**2013 ANNUAL PRESENTATION - SATURDAY, 30 NOVEMBER 2013
Congratulations to the Major Award Winners

Senior Club Champion - Izaak Ticehurst
Clubperson of the Year - Jeff Brown
Junior Club Champion - Matt Gilmore 



Junior Club Champion
Matt Gilmore
Senior Club Champion
Izaak Ticehurst
(Kelsey Pollard with 
Izaak's Award

Clubperson of the Year
Jeff Brown



Winner:  Jack Dawes   
Runner Up:  Joe Dawes
200-250cc 4 Stroke 13 - Under 16 Years

  

Winner:  Matt Gilmore   
Runner Up:  Tom Scott
85cc 2 Stroke & 150cc 4 Stroke 
(Std Wheels) 12 - Under 16 Years
 __________________________________________________________________________________________
2013 NSW Senior Longtrack Championships
Blayney Showground

Congatulations to NSW Senior Champions


Brady Kurtz
NSW Champion
1st Pro Open
3rd Pro 450

  Thomas Duggan
2nd - Under 19's
2nd - Pro 250

Grant Charnock
3rd Pro 450

 __________________________________________________________________________________________
2013 NSW Junior Longtrack Championships
Somersby

Congatulations to NSW Junior Longtrack Champions

JACK DAWES - 100-150cc 2 Stroke & 200-250cc 4 Stroke 13 - Under 16 Years
TOM DUGGAN - 100-150cc 2 Stroke 13 - Under 16 Years
MATT GILMORE - 65cc  9 - Under 13 Years


__________________________________________________________________________________________

2013 NSW U16 Speedway Solo Champion - MATT GILMORE

Congratulations Matt - Well Done

  

2013 Australian Junior Longtrack Championships
Barleigh Ranch - 20, 21 & 22 September 2013
 
Brothers Zach & Ben Cook - 1 (Ben) & 2 (Zach) in 100-150cc 2 Stroke/ 200-250cc 4 Stroke 13-U16 Yrs
 
Matt Gilmore, 2nd - 65cc 9 - U13 Yrs
& 3rd - 85cc 2 Stroke/150cc 4 Stroke  Big Wheels
11-U13 Yrs
 
Cowra MRC rider Tom Drane 
 
 
 














Kye Burke & Broc White 
Thomas Duggan  2nd - 100-150cc 2 Stroke, 2nd - 200-250cc 4 Stroke and
3rd - 100-150cc 2 Stroke 13-U16 Yrs
 
Cowra MRC
 
Moving forward
BIG year planned for 2014
 
 
  
2013 NSW Junior Dirt Track Championships
Kurri Kurri 10 -11 August 2013
Congratulations Boys
 
Cowra MRC wishes Mozzie Brown a speedy recovery
 
Champion Billy Brown
50cc 4-U7 Yrs
Jack Dawes
13-U16 Yrs
2nd 100-150cc 2 Stroke/200-250cc 4 Stroke
3rd 200-250cc 4 Stroke
 
 
 
Thomas Duggan
13-U16 Yrs
1st 100-150cc 2 Stroke
100-150cc 2 Stroke/200-250cc 2 Stroke
200-250cc 4 Stroke
 
 
 
  2013 Roy Thomsen - Kurri Kurri Speedway
Winner Denny Cox
2nd Mathew Gilmore (Cowra)
3rd Boyd Hollis
4th Jimmy Jones
 
Mozzie Brown ready for his first junior speedway meeting at Kurri Kurri.  Moz scored 7 pts - well done
  Billy Brown congratulating Matt Gilmore on his second place at the Roy Thomsen at Kurri Kurri
 
2012-2013 Cowra Sportsperson of the Year
Congratulations to Zach Cook, Brady Kurtz & Thomas Duggan on their 
nomination for the Cowra Sportsperson of the Year
Congratulatons to Amy Edgar (Cricket) 2012-2013 Cowra Sportsperson of the Year 
 
  
2013 Australian Junior Dirt Track Championships
West Wyalong - Congratulations Boys
Cowra MRC wishes Steph Coates a speedy recovery and the Club
looks forward to seeing her back at Woodstock
 
 
 
Jack Dawes
1st 100-150cc 2 Stroke & 200-250cc 4 Stroke 13 - Under 16 Years
2nd 100-150cc 2 Stroke 13 - Under 16 Years
Ben Cook
1st 100-150cc 2 Stroke 13 - Under 16 Years
2nd 100-150cc 2 Stroke & 200-250cc 4 Stroke - 13 -Under 16 Years  
Zach Cook
1st 85cc 2 Stroke/150cc 4 Stroke 13 - Under 16 Years
3rd 200-250cc 4 Stroke 13 - Under 16 Years
 
 
 
 
Thomas Duggan
1st 200-250cc 4 Stroke 13 - Under 16 Years 
Josh Dominello
1st 85cc 2 Stroke/150cc 4 Stroke 9 - Under 11 Years
3rd 85cc 4 Stroke Modified 10 - Under 14 Years  
Maurice Brown
3rd 85cc 4 Stroke Modified 7 - Under 10 Years  
 
2012 $100 Lucky Rider Draw Winners  click here
 
Robert Patterson #00 lined up with World
Speedway Champion
Chris Holder #CH at Woodstock  Park
in February
  
  
Round 2 - Cowra Services Club - Club Championship
Easter Sunday, 31 March 2013
SPEICAL VISIT BY EASTER RACER BUNNY TO WOODSTOCK PARK SPEEDWAY
 Easter Raffle Winners:  1st Craig Fisher, 2nd Therese Willcott, 3rd Chris Cannard 
 
  
 
  
Senior Easter Dash for Cash Winners:  1st  Grant Charnock, 2nd Stephen McDonald, 3rd Michael Vecchi
Junior Easter Dash for Cash Winners:  1st Tom Duggan, 2nd Jack Dawes, 3rd Toby Pollard
 
 
Photos from Round 1 - 24 February 2013
World Speedway Champion, Chris Holder pictured with the Cowra MRC nippers
 
Speedway Riders - Chris Holder & Todd Kurtz were on hand at the 1st club day to hand out the trophies 
65cc 7 - Under 9 Winner Mozzie Brown with Chris Holder
  Toby Pollard being presented with a Todd Kurtz Racing hat by Todd Kurtz for the ride of the day Jnr 250 4 stroke class
 
  
 
  1st:  Brody Eves (Qld)
  2nd: Bryce Brigden (Qld)
  3rd:  Ben Cook (NSW)
  4th:  Cooper Riordan (Vic)
 
Matt Gilmore & Ben Cook
2nd - Aust U16 125cc Teams
Cowra's Ben Cook
Cowra's Zach Cook
  
Cowra Motorcycle Racing Club - 2012 Annual Presentation Night
**Congratulations to major prize winners**
 
2012 Clubpersons of the Year - Glen Parker & Therese Willcott
2012 Junior Club Champion
Matt Gilmore
2012 Senior Club Champion
Steve McDonald
 

Winner - Zach Cook
Runner Up - Jahkai Nelligan
85cc BW 12 - Under 16
"Birthday Boy"
Brett Dawes
 
 
 
Winner - Tom Duggan
Runner Up - Gahge Nelligan
100-150cc 13-Under 16
  
 
Senior Encouragement Award - Lauren Coates
Most Capped Junior -
Brady Kurtz
 
Most Capped Senior - John Ewing
 
 
Most Improved Senior - Cory Booth
 
  Winner Pro Lites - Izaak Ticehurst and Matt Pollard
 
 
 
 
 
Junior Trail Bike 7 - U11 Years
- Winner - Josh Dominello, Runner Up - Jayden Bohanna
50cc 4 - U9 Years
Junior Encouragement Award -
Toby Pollard
  Unlimited Open - Winner - Matt Draine, Runner Up - Steve McDonald
 
Congratulations to Grant Charnock
2012 NSW Longtrack Champion - Pro  Lites
Yarragundry Park - Wagga Wagga
Saturday 13 October
2012 Australian Classic Dirt Track Champion
Fairbairn Park ACT
6 October 2012
  
Congratulations to Ben Cook
2012 NSW U16 Speedway Champion
Somersby, NSW
6-7 October 2012
 
2012 Australian Junior Longtrack Championships - 22-23 September 2012
Barleigh Ranch - Results
 
Zach Cook
1st 85cc 2/-150cc 4/ Std Wh 11-U13 Yrs
1st 85cc 2/-150cc 4/ Big Wh 11-U13 Yrs
Ben Cook
1st 85cc 2/-150cc 4/ Big Wh 13-U16 Yrs
2nd 100-150cc 2/ 13-U16 Yrs
  Brady Kurtz
1st 100-150cc 2/ 13-U16 Yrs
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Matt Gilmore
1st 65cc 9-U13 Yrs
  Josh Dominello
2nd 85cc 4/ Mod 7-U10 Yrs
Jahkai Nelligan
3rd 85cc 2/-150cc 4/ Big Wheels
 
 
 
2012 Victorian Dirt Track Championships - 1 & 2 September 2012 - Albury
Jahkai Nelligan
2nd 85cc 2 Stroke/150cc 4 Stroke 11-U13 &
2nd 85cc 2 Stroke/150cc 4 Stroke 11-U13 BW 
Issac Dawes
3rd 85cc 4 Stroke Mod 7-U10
Jack Gilbert
3rd 85cc 2 Stroke & 150cc 4 Stroke 9-U11 
Matt Gilmore
2nd 65cc 9-U13 &
3rd 85cc 2 Stroke/150cc 4 Stroke 11-U13 BW
Zach Cook
1st 65cc 9-U13
1st 85cc 2 Stroke/150cc 4 Stroke 11-U13
1st 85cc 2 Stroke/150cc 4 Stroke 11-U13 BW
Ben Cook
1st 85cc 2 Stroke/150cc 4 Stroke 13-U16 BW
3rd 100-150cc 2 Stroke 13-U16
Harrison Ryan
2nd 85cc 4 Stroke Mod 7-U10 &
3rd 65cc 7-U9
   Brady Kurtz
1st 100-150cc 2 Stroke 13-U16 & 2nd 200-250cc 4 Stroke 13-U16
 
Cowra MCRC - 1-2-3
 
100-150cc 2 Stroke 13-U16 Years
85cc 2 Stroke & 150cc 4 Stroke BW 11-U13 Yrs
  
 
King of Nepean 2012 
 
Connor Ryan 
Cory Booth 
Jahkai Nelligan 
Grant Charnock 
 
Jack Dawes
Cowra MRC boys
Luke Dominello
Joe Dawes
 

 
  Brady Kurtz 4th in 2012 World Under 16 Speedway Titles (Youth Gold Trophy) Vetlanda, Sweden
Brady competed against riders from Denmark, Sweden, Poland, Germany, Finland & Norway.
Brady progressed from the three qualifiers of the top 48 riders to the Semi Finals which consisted of the top 32 riders.  Brady won the Semi Final to progress to the top 16 riders for the final.  Going into the last round of the Final Brady was two points ahead of his nearest rival, but unfortunately Brady's bike failed him and he was unable to score which left him in 4th place.
 
 

  
 


  

  

  



  
  
Website Builder provided by  Vistaprint